Naparstnica należy do rodziny babkowatych. Jest to roślina dwuletnia. W pierwszym roku rozwoju wytwarza rozetę liści, natomiast w kolejnym pojawia się nierozgałęziona łodyga z licznymi kwiatami. Może osiągać nawet długość 2 metrów.
Zasady uprawy i pielęgnacji naparstnicy
Okres kwitnienia zależy od gatunku, najczęściej jednak rozpoczyna się w czerwcu aż do końca sierpnia. Zdecydowana większość gatunków naparstnicy powinna być sadzona w glebach próchnicznych o umiarkowanej wilgotności, ubogich w wapń. Naparstnice preferują półcień, lecz doskonale radzą sobie także w przypadku intensywnie oświetlonych stanowisk. Rośliny posiadają głęboki system korzeniowy. Dzięki temu mogą rosnąć nawet pod drzewami, takimi jak brzozy lub klony. Rewelacyjnie wyglądają w towarzystwie żurawek, funkii, ale także dzwonków i tawułki. Większość odmian naparstnicy posiada jasne kwiaty, przez co najbardziej atrakcyjnie wyglądają one na ciemnym tle. Mogą zatem tworzyć urozmaicone rabaty, lecz także rosnąć na tle żywopłotu. Dzięki wyprostowanej formie naparstnice doskonale uzupełniają rosnące płasko byliny. Mogą być również wykorzystywane na kwiat cięty, na przykład do bukietów. Najczęściej naparstnice rozsiewają się po całym ogrodzie. Z kolei najlepszym terminem siewu jest późne lato, po dojrzewaniu nasion.
Nie jest zalecany natomiast siew do doniczek, gdyż ze względu na palowy system korzenia są to rośliny trudne do pikowania. Rośliny te są niezwykle odporne na szkodniki oraz ataki chorób. Dlatego polecane są dla ogrodników amatorów, którzy pragną wzbogacić swój ogród o efektowne kwiaty, nie wymagające intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych.