Hortensje to propozycja grupy roślin, które potrafią zachwycić swoim pięknem. Rośliny te są szczególnie dekoracyjne podczas kwitnienia, które trwa od czerwca do początku października. Nawet po przekwitnięciu ich kwiatostany posiadają ogromne walory dekoracyjne.
Ze względu na wysoką trwałość można je wykorzystywać jako suszone kompozycje do bukietów. Dzięki różnorodności występujących odmian można dopasować odpowiednią odmianę do posiadanego ogrodu i warunków w nim panujących, a także do swoich preferencji. Hortensje w większości gatunków preferują stanowiska zacienione oraz wilgotną glebę o odczynie lekko kwaśnym. Należy wybrać im stanowisko osłonięte od wiatru. Warto je również systematycznie nawozić, aby obficie kwitły.
Najpopularniejsze odmiany hortensji i ich wymagania
Hortensje obejmują aż 37 gatunków i 17 podgatunków. Jednak ze względu na klimat panujący w Polsce niewielka część z nich jest odpowiednia do sadzenia w ogrodach.
Oto dwa najpopularniejsze gatunki nadające się do uprawy w naszym kraju
- hortensja bukietowa – charakteryzuje się stożkowymi kwiatostanami, które pojawiają się tylko na tegorocznych pędach. Kwiatostany tego gatunku występują w kolorach bieli, różu lub zieleni. Krzew osiąga maksymalnie 3 metry wysokości. Hortensje bukietowe preferują stanowiska słoneczne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałość na mróz.
- hortensja ogrodowa – najczęściej spotykana odmiana, która charakteryzuje się dużymi kulistymi kwiatostanami występującymi na ubiegłorocznych pędach. W zależności od podgatunku kwitnie na biało, różowo, czerwono, zielonkawo, niebiesko oraz fioletowo. Kolor kwitnienia jest zależny również od odczynu gleby, w której rośnie roślina. Hortensje ogrodowe należy sadzić na stanowiskach cienistych i zapewnić im stale wilgotną glebę. Wymagają okrycia na zimę.