5 wskazówek dotyczących pielęgnacji roślin w pomieszczeniach domowych

Rośliny doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny dla domu. Problem z większością tych roślin polega na tym, że wymagają one pewnej pielęgnacji, w przeciwnym razie obumrą. Nie należy jednak rozpaczać, ponieważ dzięki serii wskazówek i porad będziesz mógł cieszyć się tymi roślinami i sprawić, że nadadzą one Twojemu domowi naturalny i oryginalny charakter.

Dlaczego rośliny obumierają?

Osoby, które wolą dekorować dom świecami, lamelami (więcej o lamelach w mieszkaniu tutaj: https://www.skandynawski.pl/lamele-w-mieszkaniu-w-jakim-stylu-je-wykorzystac/) lub innym ozdobami, mogą mieć problem z odpowiedzią na to pytanie. Dlatego zaznaczmy, że istnieją dwa powody, dla których rośliny domowe zwykle umierają: brak opieki i zbyt wiele opieki. W pierwszym przypadku większość osób umieszcza roślinę tam, gdzie chce, nie biorąc pod uwagę jej potrzeb: wilgotności otoczenia, ilości światła, którego potrzebuje, czy ilości wody, której potrzebuje. W drugim przypadku ludzie nie wiedzą jak o nią dbać i przesadzają z dodawaniem wody lub zbyt długim wystawianiem jej na słońce.

Wybieraj rośliny odporne na zmiany warunków

Stosując rośliny domowe, warto wybierać takie, które są dość odporne. W zależności od ilości wody, jakiej potrzebują do przeżycia, są takie, które prawie w ogóle nie potrzebują wody, jak kaktusy czy sukulenty, oraz takie, które trzeba podlewać codziennie, jak donice czy lilie. Jeśli prawie zawsze przebywamy poza domem i nie mamy prawie w ogóle wolnego czasu, najlepiej zdecydować się na rośliny, które prawie w ogóle nie potrzebują wody.

Rośliny domowe to nie zwierzęta

Rośliny domowe nie wymagają takiej samej opieki jak pies czy kot. Należy je zostawić w spokoju i zrobić tylko tyle, aby mogły doskonale rosnąć. Rośliny domowe, jak sama nazwa wskazuje, zostały wyhodowane lub uprawiane do uprawy w pomieszczeniach, więc przy bardzo niewielkiej pielęgnacji mogą żyć bez problemów. Z tego powodu zawsze wskazane jest, aby nie przenosić ich ciągle z jednej części domu do drugiej. Po znalezieniu idealnego miejsca, roślina będzie rosła bez problemów i da Ci dekoracyjny akcent, którego szukasz.

Zawsze podlewaj w tym samym czasie

W wielu przypadkach rośliny psują się, ponieważ nie są podlewane w odpowiednim czasie. Aby tego uniknąć, warto zapisać w dzienniku, ręcznie lub w telefonie komórkowym, czas podlewania roślin, aby o tym nie zapomnieć. Każda roślina jest inna i choć są takie, które wymagają podlewania raz w tygodniu, są też takie, które potrzebują mniej wody i wystarczy kilka razy w miesiącu. Co ważne, należy je podlewać w tym samym czasie, gdyż to zapewni Ci taką możliwość. Są takie, które wymagają także zwilżenia liści, a inne, do których wygodnie jest wlać wodę do spodka, aby korzenie mogły ją wchłonąć i pozostać doskonale nawodnione.

Wycieraj liście

Pewnie tego nie wiesz, ale rośliny oddychają przez swoje liście, więc nie jest dobrze, aby były pełne kurzu. Od czasu do czasu dobrze jest wziąć szmatkę lub odkurzacz z piór i usunąć nagromadzony kurz. Możesz również zdecydować się na wzięcie mokrej bawełnianej szmatki i przetarcie wszystkich liści.

Użyj spryskiwacza

Spryskiwacz do wody jest idealny do utrzymania rośliny w wilgoci i w doskonałej kondycji. Można trzymać ją obok doniczki i spryskiwać trochę wody na same liście. Czynność ta jest dość ważna, aby utrzymać roślinę w doskonałej kondycji i nie zostać wysuszonym przez środowisko.

Podsumowanie

Dzięki tym wskazówkom już nigdy nie będziesz musiał się martwić o stan swoich roślin, ponieważ będą one idealne i zapewnią Ci dekoracyjny akcent w Twoim domu. Pamiętaj, że rośliny domowe znacznie częściej umierają z powodu nadmiernej lub niedostatecznej pielęgnacji niż z braku uwagi. Nie należy przesadzać z podlewaniem w żadnym momencie i robić to tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Należy również pamiętać o wycięciu wszelkich martwych gałęzi i liści zdezynfekowanymi nożyczkami. Teraz wystarczy udać się do wybranej szkółki i kupić rośliny, które Twoim zdaniem będą idealne do dekoracji określonych obszarów domu, takich jak salon czy kuchnia.