Kosa akumulatorowa, a podkaszarka – co wybrać?

Chcesz spędzać więcej czasu i chwil relaksu na pięknie przystrzyżonym trawniku? Szukasz nowego sprzętu do koszenia trawy w ogrodzie lub na działce? Do osiągnięcia zadowalającego efektu potrzebny będzie oczywiście odpowiedni sprzęt. Solidna kosiarka, która radzi sobie znakomicie na równych i dużych powierzchniach ma także pewne ograniczenia. W przypadku ogrodów i terenów zielonych z dużą ilością nasadzeń kwiatowych, skalniaków, a także murków i innych elementów dekoracyjnych nieodzowna może okazać kosiarka o większych możliwościach manewrowych taka jak się podkaszarka lub kosa akumulatorowa. Sprawdź, czym się różnią i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. 

Najważniejsze różnice między kosą akumulatorową a podkaszarką 

Kosa akumulatorowa i podkaszarka, bez problemu dotrą w trudno dostępne miejsca trawnika w ogrodzie. Dzięki temu poziom estetyki koszenia będzie bardzo wysoki. Podkaszarka, jako jeden z najmniejszych sprzętów koszących świetnie spełni się w roli dodatkowego sprzętu. Poradzi sobie znakomicie wszędzie tam, gdzie duża kosiarka ma trudności z dojściem. Jest także zalecana do pracy na trawnikach w miarę zadbanych o powierzchni do 100 m2, gdzie trawa wymaga najczęściej jedynie estetycznego przycięcia. Obracająca się dużą prędkością żyłka zapewnia szybkie i dokładne cięcie. Te urządzenia są lekkie i poręczne, a mały promień cięcia umożliwia pracę bez uszkadzania trawy lub roślin znajdujących się obok. 

Kosa akumulatorowa jest większa i nieco cięższa od podkaszarki. Można nią kosić z powodzeniem trawnik o powierzchni powyżej 150 m2. Doskonale poradzi sobie także z wysokimi zaroślami, nieużytkami oraz terenami pagórkowatymi i porośniętymi rowami. Elementem tnącym jest żyłkowa głowica tnąca lub metalowa tarcza tnąca. Kosa, z uwagi na swoje rozmiary ma wygodniejsze i większe uchwyty niż podkaszarka, co przekłada się także na większy komfort użytkowania. 

Co wpływa na wybór podkaszarki lub kosy akumulatorowej? 

Najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kosy akumulatorowej to napięcie ładowania akumulatora, jego pojemność oraz czas pracy. Nie bez znaczenia jest również średnica cięcia żyłki. Kosy mają ją większą niż podkaszarki. Jeśli w czasie koszenia, chcemy uniknąć hałasu i spalin ze sprzętu zasilanego paliwem, kosa zasilana akumulatorem będzie odpowiednim wyborem. Sprzęt zasilany akumulatorem jest bardzo wygodny w obsłudze. Nie wymaga dodatkowych przewodów lub uzupełniania paliwa. Jedyne, o czym należy pamiętać to w pełni naładowany akumulator. 

W przypadku niewielkiego terenu z małą ilością ścieżek, klombów czy nasadzeń wystarczy podkaszarka. Lepszym wyborem będzie jednak akumulatorowa, ponieważ ta zasilana z sieci wymaga długich przewodów, które bardzo utrudniają swobodne koszenie. Zaletą podkaszarki elektrycznej jest z kolei większa moc w stosunku do akumulatorowej. Ten parametr jest decydujący przy gęstym i zarośniętym wysoką trawą lub krzewami terenie. Tutaj zdecydowanie najlepiej poradzi sobie kosa akumulatorowa o dużej mocy.