Oczko wodne – innowacja w ogrodzie

Miłośnicy ogrodu często szukają nowych pomysłów oraz nietypowych aranżacji, aby uzyskać ciekawy wygląd przestrzeni.

Urozmaicenia mogą być różne zaczynając od pięknie kwitnących roślin a kończąc na skalniakach. Rozwiązaniem, które daje wiele możliwości jest oczko wodne. Pozwala ono między innymi na nasadzenia unikalnych roślin oraz formatowanie brzegu według własnego pomysłu.

Oczko wodne – czy to dobry pomysł?

Budowa oczka wodnego nie jest łatwym zadaniem, dlatego podjęcie decyzji o jego tworzeniu powinno być przemyślane. Zawsze warto pamiętać, że o wiele łatwiej jest stworzyć tego typu ciekawe rozwiązanie do ogrodu jeśli teren jest lekko podmokły. Posiadanie oczka wodnego ma jednak o wiele więcej plusów niż minusów. Jednym z nich jest możliwość wprowadzenia nowych odmian roślin, a co za tym idzie oryginalnych zmian w naszym ogrodzie.

Jakich roślin warto użyć do oczka wodnego?

  • Rdest ziemnowodny (Polygonum amphibium) – jest to roślina wodna chętnie sadzona w oczkach wodnych, ze względu na szybkie tępo rozrostu, łatwość uprawy oraz ładne, delikatne kwiaty w różowym lub białym kolorze. Wiele osób sadzi ją na brzegach zbiorników wodnych w ogrodzie. Przy jej użyciu można tworzyć też żywe kompozycje roślinne. Rdest najlepiej prezentuje się z kwiatami wodnymi o wyrazistych barwach takimi jak na przykład lilie wodne.
  • Moczarka kanadyjska (Elodea Canadensis) –  jest rośliną bardzo szybko rozrastającą się, dlatego z pewnością nie powinno jej zabraknąć szczególnie w początkowej fazie nasadzeń w oczku wodnym. Zachowuje ona ładny, zielony kolor również zimą oraz jest odporna na mróz co sprawia, że ożywia ogród przez cały rok. Moczarka świetnie wzbogaca wodę w tlen, co jej dodatkową zaletą jej uprawy.

One thought on “Oczko wodne – innowacja w ogrodzie

Dodaj komentarz